Cuponal, bakır kaplı alüminyum, bakır malzemeye ekonomik bir alternatif olarak geliştirilmiş ve sunulan bimetalik bir iletkendir. Cuponal, bakır bir dış katmana sahip elektrik sınıfı alüminyum sağlam bir çekirdekten oluşur. Belirli boyutlar dışında, bakır kaplama nominal olarak hacmi %15 oranındadır. Bakır kaplama, bir bakır birleştirme yüzeyi sağlarken alüminyumun sızdırmaz özelliğini desteklemeye de yardımcı olur.

Dünyanın önde gelen elektrikli ekipman üreticilerinin birçoğu, Cuponal‘ı birçok alanda kullanmaktadırlar. Kulanım alanları arasında: L.V., M.V ve H.V. dağıtım panoları, motor kontrol kabinleri, kontrol panelleri, motor ve bobin sargıları, havai busbar sistemleri, vakum şalt cihazları ve jeneratör setleri yer alır.

Bu yazımızda Cuponal’ın kullanım alanlarını sizler ile paylaşacağız.

Bakır_kaplı_alüminyum

Cuponal İşlevleri

Bakır kaplı alüminyum (Cuponal) çubuklar ve teller hidrostatik ekstrüzyon işlemiyle üretilmektedir. Ayrıca hidrostatik yüksek basınç sayesinde hiçbir yöntemle elde edilemeyen moleküler yapı da elde edilmektedir. Bu nedenle malzeme yüksek iletkenlik değerlerine ulaşmaktadır. CCA üretimimizde kullanılan Bakır ve Alüminyum hammaddeler, iletkenlik değeri en yüksek kalitedeki malzemelerdir. Cuponal üretiminde kullanılan malzemeler arasında olan bakır ve alüminyum hammaddeleri iletkenlik değeri oldukça yüksek malzemeler olduğundan bu malzemeler bi-metal olarak da kullanılabilir.

Bakır kaplı alüminyum yapıştırılabilir, gümüş, kalay ya da nikel ile kaplanabilir. Çok çeşitli standart ölçülere sahip olduğu gibi müşteri taleplerine bağlı olarak yapılabilecek özel tasarım boyutları da mevcuttur. Dikdörtgen ve yuvarlak kesitli ürünlerde hacimsel olarak genellikle %15 bakır (ağırlıkça %37), bazı ölçülerde %20 bakır (ağırlıkça %45) kullanılmaktadır. Özel tasarlanmış profil elemanları L veya T şeklinde üretilebilir.

Cuponal_Islevleri

Cuponal’ın Faydaları

Cuponal ürünleri, elektrik enerjisi dağıtımı, yenilenebilir enerji elektrik invertörleri ve uçak, demiryolu, denizcilik endüstrileri için elektrik bileşenleri alanındaki sektörlerde önemli maliyet avantajlarına sahiptir. Cuponal’ın düşük maliyetli olması, müşteriye hammadde, nakliye, stoklama ve inşaat maliyetlerinde büyük avantaj sağlayarak ürünün rekabet gücünü artırır.

Cuponal bakırdan çok daha ekonomiktir. Cuponal’ın sağladığı pek çok avantaj ve faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Cuponal, eşdeğer kesitli ve eşit uzunluktaki bakır ile karşılaştırıldığında %40’a varan bir maliyet düşüşü sağlar. Bu malzemeyi kullanan üreticiler mükemmel performanstan faydalanırken, muadili kesitteki bakıra göre kullanım metrajı göz önüne alındığında %40 a varan ekonomi sağlarlar.
  • Cuponal, projede kullanılmak üzere stoklandığında bakıra göre finansman maliyetlerini önemli ölçüde düşürür.
  • Nakliye maliyetlerini düşürür. Düşük ağırlığı, müşterilere ve satıcılara taşıma maliyetlerinde tasarruf sağlar.
  • Cuponal, istikrarlı maliyetlendirme imkânı sağlar. Kuponal fiyatlar, belirli bir süre boyunca bakır fiyatlarından çok daha az artış gösterir.
  • Cuponal çevre dostudur. Ayrıca bakır tasarrufu sağlar ve üretim maliyetlerini de düşürür.

Figabara olarak geliştirdiğimiz ürünler ile sizlere en iyi hizmeti sunmak en büyük hedefimiz. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve sipariş için bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.