Elektrik panosu, elektrik gücünü çeşitli devrelere dağıtan bir elektrik besleme sisteminin ana kaynağıdır. Dağıtım panosu olarak da adlandırılan elektrik panosunun temel işlevi, elektrik gücünü eşit olarak yardımcı devrelere bölmektir. (Elektrik iletimini sağlamak için elektrik panolarında kullanılan ürünümüzü buradan inceleyebilirsiniz.) Elektrik panoları genel olarak elektrik sistemini güvenli ve emniyetli bir şekilde tutar, bu da kısa devre veya yangın kazaları riskini önlemeye yardımcı olur.

Bu yazımızda elektrik panolarını ve bu panolar hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

dagitim-panosunun-yeri

Elektrik Panosu Nedir?

Elektrik panoları, bir veya daha fazla kaynaktan gelen elektrik akımını farklı bölümlere veya devrelere yönlendirmek ve bu akımı kontrol etmek için tasarlanmıştır panolardır. Elektrik, santralde üretilmesinden evimizdeki prize kadar uzun bir yolculuk sürecine sahiptir. Bu yolculuğun her noktasında elektrik panolarına rastlamak mümkündür.

Elektrik Panoları, iş güvenliği, işçi sağlığı ve iş sürecinin kesinti kaybı yaşamadan sorunsuz bir şekilde sürdürülebilmesi açısından hayatımızda büyük öneme sahiptirler. Evinizdeki sigorta kutusu, dairenizin girişindeki elektrik sayaç dolabı ve endüstriyel tesislerde tüm tesisi kontrol eden kumanda odasındaki panellerin tümünü bir elektrik panosu olarak tanımlayabiliriz.

Dağıtım Panolarının Yeri 

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında dağıtım panosunun konumu büyük önem taşımaktadır. Güvenliğin yanı sıra estetik durması açısından da dağıtım panosu, binanın doğru yerine yerleştirilmelidir. Ayrıca pano dolaplarının dağıtım panosu kilidi ile emniyete alınması oldukça önemlidir. Tesisin veya binanın güvenliğinden sorumlu olan yetkililerin, teknisyenlerin ve mühendislerin panonun kilidinin anahtarlarını yanlarında taşımaları zorunlu ve oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra dağıtım panosunun yerleşim sırasında uygun etiketler ile işaretlenmesi gerekir.

Elektrik panosu etiketi, panoda akım olduğunu ve çalışanların dikkatli yaklaşması gerektiğini belirtir. Panelin hem dış kısmına hem de iç kısmına etiketleme yapılmalıdır. Elektrik panolarında, iş Sağlığı ve Güvenliği yönetmeliğinde belirtilen sarı işaretli etiketler ve diğer tüm pano güvenlik işaretleri kullanılmalıdır.

dagitim-panolari

Dünya Çapında Elektrik Panosu Üreticileri

Dağıtım panoları pazarının 2016’da tahmini 4,33 Milyar ABD dolarından 2021 yılına kadar 5,91 Milyar ABD dolarına çıkması ve 2016-2021 yılları arasında %6,4’lük bir CAGR kaydetmesi bekleniyordu. “Elektrik Panoları Pazarı” raporuna göre, küresel dağıtım panoları pazarının 2021 yılında 5,91 Milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu büyüme, inşaat ve altyapı faaliyetlerindeki artışa, artan elektrik üretimine ve artan iletim derecesine bağlanabilir.

2015 yılında iletim ve dağıtım şirketleri dağıtım panoları pazarının en büyük bölümünü oluşturmuş ve toplam pazarın en büyük payını sağlamışlardır. Trafo merkezleri, herhangi bir şebeke sisteminin çok önemli bir unsurudur. Dağıtım panoları, pahalı ve kritik ekipmanların zarar görmesini önlemek için kamu hizmetleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Figabara olarak geliştirdiğimiz ürünler ile sizlere en iyi hizmeti sunmak en büyük hedefimiz. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve sipariş için bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.