Elektrikli arabalar, adından da anlaşılacağı gibi elektrik enerjisi ile çalışan arabaların genel adıdır. Bu arabaların gelecekte otomotiv sektörünü önemli ölçüde etkileyeceği düşünülmektedir. Elektrikli arabalar, pil teknolojilerinin gelişmesi ve çevre bilincinin artması ile günümüzde daha yaygın bir kullanım alanına sahiptirler. Ayrıca birçok insan bu arabaların sadece yakıt tasarrufu sağlamakla kalmayıp aynı zamanda şehir kirliliğini ve karbon salınımını da azaltacağına düşünmektedir. Buna ek olarak elektrik üretimine bağlı olan karbondioksit emisyonunu azalma derecesine bağlı olarak %30’luk bir azalma beklenmektedir.

elektrikli-arabaların-faydaları

Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Elektrikli arabaların çalışma şekli, doğru akımı alternatif akıma çevirerek kinetik enerji elde etmeye dayanmaktadır. Bu, içten yanmalı arabalara kıyasla daha az parça içeren basit bir çalışma mekanizması anlamına gelmektedir. Elektrikli bir araçta gaz pedalına bastığınız anda, pil, kontrol ünitesi ve elektrik motoru devreye girer. Piller, şarj edilebilir maddeler olan lityum ve iyondan oluşur. Görevi, yüklenen enerjiyi depolamaktan sorumlu olmasıdır.

Elektrikli araçlarda içten yanmalı motor bulunmadığı için elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren bir motor ve rotor olarak adlandırılan özel bir parça bulunmaktadır. (Elektrikli arabalarda kullanılan ürünümüzü buradan inceleyebilirsiniz.) Bildiğimiz arabalara kıyasla daha basit bir motor yapısına sahip olan elektrikli araçlar, yakıt tasarrufuna olanak tanıdıkları için çevre dostudurlar. Bu sayede elektrikli arabaların kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Doğru akım şekli ile depolanan bu enerji motora iletilirken kontrol ünitesi adı verilen bölümden geçer. Elektrikli arabaların beyni olarak da bilinen bu bileşen, doğru akımı alternatif akıma çevirerek motorun hareket enerjisi üretmesini sağlar. Kontrol ünitesi ayrıca gaz pedalının kullanımına bağlı olarak motorun ihtiyaç duyduğu akım miktarını belirlemeye de yardımcı olur.

cevre-dostu-elektrikli-arabalar

Elektrikli Arabaların Faydaları

Elektrikli araçların faydaları aşağıdaki gibidir:

Çevre Dostudurlar

Elektrikli arabaları standart benzinli ve dizel motorlu otomobillerden ayıran en büyük farklar; debriyaj, şanzıman ve egzoz borusunun olmamasıdır. Egzoz gazı yaymadıkları için elektrikli arabalar daha çevre dostudurlar.

Sürüş Konforu

Elektrikli araçlarla ilgili en çok merak edilen konu ise benzinli araçlara göre sürüş ve performans açısından farklılıklar olup olmadığıdır. Elektrikli otomobiller, anında tork ürettikleri için yol tutuşu, tepki verme ve sürüş konforunu artıran düşük bir ağırlık merkezine sahiptir. Bu özelliklerin yanı sıra elektrikli araçlarda debriyaj balatası, vites kutusu, pistonlar, yakıt tankı, egzoz sistemi ve yağ ile su pompası bulunmamaktadır.

Düşük Yakıt Maliyeti

Elektrikli arabaların en önemli faydalarından biri de benzinli arabalar gibi benzin ve dizel maliyetinin olmamasıdır. Özellikle benzin ve motorinde dışa bağımlılık, fiyatların döviz cinsinden olması, sık fiyat artışları ülkelerin gelecek stratejilerinde elektrikli araçlara daha olumlu bakmalarına neden olmuştur.

Düşük Bakım Maliyeti

Elektrikli arabalarda mekanik arızalara neden olabilecek yağ ve filtreler bulunmamaktadır. Bu, elektrikli otomobillerin bakım maliyetlerini azaltır.

Figabara olarak geliştirdiğimiz ürünler ile sizlere en iyi hizmeti sunmak en büyük hedefimiz. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve sipariş için bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.